Inwestycje


Jeżeli zaczynasz myśleć o inwestowaniu, musisz zacząć od odpowiedzi na kilka pytań. 

Jakiego zysku oczekujesz?
Ile procent z kapitału możesz stracić?
Jaki jest twój horyzont inwestycyjny? 


Trzy krótkie pytania, ale pozwalające wybrać grupę instrumentów, w których stronę możesz się zacząć kierować. To oczywiście początek, ale to są właśnie te pytania, na które musisz sobie odpowiedzieć. 

Warto też zdać sobie sprawę z jednej rzeczy. Marzeniem każdego inwestora jest inwestycja scalająca trzy elementy w sobie:

DUŻY ZYSK- BEZPIECZEŃSTWO- KRÓTKI TERMIN

Generalnie takiego rozwiązania nie ma. Jeżeli chcesz dużego zysku, niekoniecznie będzie bezpiecznie i szybko, jeżeli chcesz bezpiecznie, niekoniecznie osiągniesz duży zysk i to w krótkim terminie no i w końcu i jeżeli chcesz szybko nie będzie bezpiecznie, choć pojawia się tu ale... bo przy odrobinie szczęścia i dobrej koniunkturze możesz zarobić sporo. 

Ale generalnie, wszystkiego nie da się spiąć w jednym produkcie. 

No dobra. Po co te pytania? One sprawiają, że łatwiej jest wybrać grupę aktywów, spośród których możesz zacząć budować swój portfel inwestycyjny. 

Warto też w tym miejscu zdać sobie sprawę z jednej rzeczy...

Skąd się biorą nietrafione inwestycje? Jeżeli mówimy osobach, które nie mają za bardzo wiedzy, nietrafione inwestycje biorą się z faktu, że nie zostały one dobrane pod inwestora. Mówiąc wprost. Jeżeli dla kogoś najważniejsza jest gwarancja kapitału, to nie ma co pakować się bezsensownie w rynki akcyjne, charakteryzujące się bardzo dużą zmiennością wyników, ale też charakteryzują się największym ryzykiem. Ale to pierwsza sprawa.

Druga sprawa, to umiejętność lokowania kapitału w Funduszach Inwestycyjnych i zmiana świadomości inwestorów. To nie jest tak, jak większość myśli, że lokujemy kapitał w jakimś Towarzystwie Funduszy Inwestycyjnych, zapominamy o nich przez jakiś czas i nagle po 5 latach wyjmujemy kapitał powiększony o kilka czy kilka naście procent. Tak to nie działa, bo Fundusz to nie lokata i musimy sobie to uświadomić. 

Rodzaje inwestycji na rynku

Prześledźmy inwestycje, z jakimi możemy się spotkać na rynku, jako inwestorzy indywidualni. 

LOKATY- DEPOZYTY BANKOWE
KONTA OSZCZĘDNOŚCIOWE
PROGRAMY REGULARNEGO OSZCZĘDZANIA
POLISOLOKATY
FUNDUSZE INWESTYCYJNE
OBLIGACJE SKARBOWE
OBLIGACJE KORPORACYJNE
PRODUKTY STRUKTURYZOWANE
NIERUCHOMOŚCI

Poszczególne rozwiązania omówimy sobie w osobnym wpisie, więc na razie tylko tytułem wstępu. 

Lokaty na dzień dzisiejszy, zarobisz nie więcej niż 3% i i tak musisz się nachodzić, i poskakać po bankach. 

Konta oszczędnościowe nie więcej niż 3-4% zależy.

Regulary, zależy od konstrukcji rozwiązania

Polisolokaty przeszukując rynek, można znaleźć rozwiązania dające zysk w granicach 5% w skali roku. Ale zaznaczę w tym miejscu jedno. Polisolokaty, to nie są lokaty. To ważny szczegół tym bardziej, że wielu klientów uważa, że są to lokaty, tylko z długim terminem zapadalności. To podstawowy błąd. Więcej o konstrukcji w dalszych wpisach.

Fundusze Inwestycyjne przede wszystkim tu też zaznaczmy, że Fundusze działają na zupełnie innych zasadach niż tradycyjne lokaty. Zresztą pisałem o tym wyżej. To nie działa tak, że pakujemy pieniądze w konkretny Fundusz, czekamy i dostajemy kapitał plus kilka/ kilkanaście procent. 

Obligacje skarbowe/ Obligacje korporacyjne to instrumenty stosunkowo bezpieczne, ale niepozbawione ryzyka. Tu właśnie zrozumienie samej istoty tego ryzyka jest najważniejsze. Głównym ryzykiem powiązanym z rynkiem obligacji, jest ryzyko niewypłacalności emitenta. O ile w przypadku obligacji skarbowych emitowane przez konkretne Państwa ciężko jest o bankructwo konkretnego państwa wypuszczającego obligacje, o tyle w przypadku korporacji jest to już potencjalnie możliwe. Dlatego ważne jest, żeby pójść w stronę większych emitentów, co do których istnieje mniejsze ryzyko niewypłacalności, czyli bankructwa. Ogólnie, obligacje to instrumenty dłużne, czyli zobowiązania do wypłacenia przez emitenta kuponu okresowego, którego wartość wynosi tak najprościej mówiąc, ustaloną marżę plus zmienną np Wibor 6M, ale to tak ogólnie, bo nad obligacjami będziemy się pochylać w osobnym wpisie.

Produkty strukturyzowane. Struktury mają to do siebie, że mają różne konstrukcje. Generalnie struktury mają w sobie zapisaną ochronę lub gwarancję kapitału, co dla inwestorów ceniących sobie bezpieczeństwo jest bardzo ważne.

Nieruchomości. Tym tematem, na chwilę obecną nie będziemy się zajmować. 

Na chwilę obecną to by było na tyle, budową portfela i doborem konkretnych instrumentów, zajmiemy się w innych wpisach. 

Informacje, które zostały przedstawione w tym wpisie, są wyłącznie subiektywnymi opiniami autora, nie stanowiącymi rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Podejmując decyzję podejmujesz je na własną odpowiedzialność.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz